Miesiąc Głodnych Duchów – sierpień 2019

W czwartek, 1 sierpnia o poranku – 5:11 rozpoczyna się nowy lunarny miesiąc. Tego roku, nów w 9° znaku Lwa zbiegnie się z nowym miesiącem kalendarzowym (jak wiemy miesiące są sztucznie wymyślone aby łatwiej zbierało się podatki, więc nie jest to częsta sytuacja) i 7 miesiącem lunarnym wg kalendarza chińskiego.

Nadchodzi tzw. miesiąc Głodnych Duchów. Tradycja powiada, że jest to jeden z trudniejszych miesięcy roku, kiedy otwierają się bramy piekieł i na ziemię, w ramach uwolnienia z „piekła”, niespokojne dusze powracają do świata żywych aby umożliwić ludziom naprawienie swoich grzechów. Miesiąc Głodnych Duchów 鬼 月  zaczyna się pierwszego dnia 7 miesiąca księżycowego – w tym roku 1 sierpnia 2019. Kumulacją jest Festiwal Głodnych Duchów  中元節– 15 dnia miesiąca księżycowego – w 2019 będzie to 15 dzień sierpnia. Bramy piekieł zamykają się 30 dnia miesiąca – 30 sierpnia 2019. Jest to jedno z ważniejszych świąt taoistycznych, które nieco przypomina nasze święto zmarłych.

głodne duchy dzieci HungryGhostFest_fruitoffering
https://www.cbc.ca/kidscbc2/the-feed/have-you-heard-of-the-hungry-ghost-festival

 

Powiada się, ze Yin (wszystko co ciemne, ujemne, introwertyczne, chłodne) obezwładnia Yang (wszystko co jasne, dodatnie, ekstrawertyczne, ciepłe). To czas, kiedy ciemność pochłania jasność – dni stają się wyraźnie krótsze, a my powoli gromadzimy zapasy do spiżarni.

Jedna z tradycji głosi, że pojawianie się na ziemi głodnych duchów jest skutkiem chciwości ludzkiej (szczególnie kobiecej Yin), kiedy zamiast nakarmić zmęczonego wędrowca przepędzała go lub nakarmiła zwęglonym, niejadalnym ryżem.

Aby zadośćuczynić nienakarmionym duszom, należy je zaprosić do stołu i solidnie ugościć, stawiając pełen talerz wspaniałego jedzenia – owoce, ryż, nasiona. Szczególnie 1, 15 i 30 dnia, siódmego miesiąca lunarnego. Zapewne ta tradycja u nas została przejęta w dzień zimowego przesilenia, kiedy na wigilię stawiamy dodatkowy talerz dla (głodnego) gościa.

głodne duchy business insider Singapore
Business Insider Singapore

Ofiarujemy im strawę, schronienie i dobrobyt – palimy min papierowe pieniądze, aby duchy poczuły się bezpieczne i docenione. Zaleca się również palenie świec i kadzidełek, szczególnie po zmroku.

Od tysięcy lat, zaleca się przestrzegania w tym okresie, podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Unikamy przebywania na cmentarzach (najsilniejsze Yin), szczególnie osoby chore, słabe czy dzieci.
  2. Bardzo ostrożnie poruszamy się po drogach (szczególnie w miejscach natężenia wypadków).
  3. Dzieci powinny ograniczyć poruszanie się po zmroku
  4. Unika się kładzenia rąk na ramieniu, ponieważ to gasi nasz życiowy płomień, osłabiając nasze energie.
  5. Unikamy noszenia kapeluszy czy czapek, a czoło powinno być czyste aby nie gasić naszego płomienia.
  6. Unikamy kąpieli wodnych w dużych akwenach.
  7. Jest przekonanie, że jeśli rzucisz nożem lub nożyczkami w kierunku burzy z piorunami może to uniemożliwić duchom wejście do domu.

Poza tym jest wiele innych zaleceń ochronnych, jednak niektóre, delikatnie mówiąc, nie przystają do naszej rzeczywistości. Jednak w każdej tradycji zawarta jest mądrość, nad którą warto się pochylić. Ponieważ Yin jest szczególnie silna, pielęgnuj w tym miesiącu Yang – doceniaj światło, nagrzewaj się promieniami słonecznymi, wzmacniaj energię pokarmami Yang np. gotowanie posiłków. Owoce są teraz najbogatsze w witaminy, róbmy więc przetwory, aby zachować najbogatsze składniki na zimę, kiedy Yin przykryje wszystko chłodem i ciemnością.

Aby skutecznie się zabezpieczyć przed negatywnymi wpływami można również zaopatrzyć się w talizmany ochronne – zapraszam do kontaktu.

 

 

Rena

zdjęcie wyróżniające: https://www.onlypenang.com/penang-events/hungry-ghost-festival-2014-visitpenang/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s