Merkury w retrogradacji czyli …jak działa szumidło

Merkury już w retrogradacji od soboty – 17 listopada do czwartku 6 grudnia. Na swoją wyjściową pozycję wróci na Gwiazdkę – 24 grudnia.

Jak oswoić Merkurego w retrogradacji, żeby po pierwsze nie szkodził ..a po kolejne ..aby jego pozorny ruch wsteczny najlepiej wykorzystać.

Technicznie, oczywiście nie ma czegoś takiego, że planeta robi w tył zwrot i nagle, z niezrozumiałych powodów zmienia kierunek swojego biegu. To pozory, zjawisko retrogradacji (a dotyczy to wszystkich planet prócz oczywiście Słońca i Księżyca jako punktów odniesienia) jest związane z tym, że orbita, po której się poruszają planety jest raczej jajowata niż okrągła no i każda z nich ma swój własny tor. Zdarza się więc tak, że z punktu widzenia Ziemi, wygląda to tak, jakby planeta zwalniała a następnie się cofała. Przypomina to sytuację kiedy jedziemy np. po torze samochodowym, a samochód obok nas też się porusza. Zewnętrzny tor jest dłuższy niż wewnętrzny, my przyspieszamy, a samochód obok z naszej perspektywy zostaje w tyle.

Merkury jest najbliżej Słońca i najszybciej porusza się po ekliptyce. Symbolicznie, co jakiś czas wyprzedza Słońce, niczym forpoczta króla, zapowiada nadejście Słońca. Co jakiś czas, w przypadku spiesznego Merkurego – mniej więcej trzy razy do roku – musi pokornie cofnąć się za Słońce, aby było wiadomo kto tu rządzi J

Z punktu widzenia Astrologii zjawisko to ma głębokie, symboliczne znaczenie.

W przypadku Merkurego, który jest szybki, sprawny, biegnący stale za nowymi bodźcami – w tył zwrot, to jakby pędząc 120 km/ godzinę nagle wcisnąć pedał hamulca. Osoby, które w swoich horoskopach mają silnego Merkurego stale poszukują doznań na poziomie intelektualnym. Merkurycy są wiecznie spragnieni informacji, nowości, doświadczeń, jakby od tego zależało ich istnienie. Nuda, powtarzalność i wtórność są ich głównymi wrogami. To wieczne bycie na informacyjnym haju ma też i swoje słabe strony. Powierzchowność, której nie da się uniknąć, kiedy kieruje nami Hermes – bóg kupców i złodziei – w sandałach ze skrzydełkami.

No i wtedy „dzieje się” retrogradacja. Trzeba zrobić porządek z tym całym bałaganem. Czas się zatrzymać i być uważnym na to, co zaniedbaliśmy w poprzednim cyklu. Nic tak nie męczy merkuryka, jak konieczność korekty i ponownego skonfrontowania się z informacją z przeszłości.

Posadzić Bliźnięta na miejscu i kazać im czytać wszystko to, co napisane drobnym druczkiem to całkiem niezła tortura. Panny z kolei można z powodzeniem podręczyć, mówiąc im, że w dokumentach podatkowych jest błąd, ale akurat odcięto dostęp do systemu.  Chodzi o archetyp znaków, bo wiadomo, że nie ma dwóch takich samych horoskopów i nie definiują nas wyłącznie znaki zodiaku (pobyt Słońca w znaku zodiaku).

Obecnie podstawowym obszarem merkurycznym, tak jak kiedyś plac targowy, jest Internet.

Mamy więc okres, kiedy Merkury idzie prosto – wszystko biegnie szybko, sprawnie i ..powierzchownie oraz mamy okres Merkurego w retrogradacji, kiedy trzeba się zatrzymać, pochylić nad całym tym zgiełkiem i ..bałaganem. Kiedy nie mamy czasu na korektę, błędy i ich efekty, niczym oliwa wypływa na wierzch.

Kiedy jest czas na „sprzątanie” nie ma czasu na działania progresywne. Kiedy trzeba zrobić korektę, nie ma przestrzeni na ruch do przodu.

Ponieważ we współczesnym świecie rozwój kojarzymy (niesłusznie) z pędem do przodu, z njusami, memami i ekspansją ku górze, Merkury w retro, który skłania nas do refleksji, zauważenia tego co zaniechane, nie cieszy się dobrą sławą. Wolimy wyrzucać niż naprawiać. Niestety Wszechświat ma w nosie to co wolimy.

Kiedy nie chce nam się naprawiać tłumika, na Merkurym w retro on nam się urwie. Unikając wizyt u dentysty mamy jak w banku, że na Merkurym w retro ząbek nam się ułamie.

Korygujemy więc, a nie inicjujemy, sprawdzamy kilka(naście) razy, nim cokolwiek podpiszemy, planujemy i projektujemy, ale nie organizujemy premier.

Obszarem, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę jest komunikacja. A więc Internet, komputery, telefony czy samochody. To również dokumenty, pisma czy przesyłki pocztowe. Jako że domeną Merkurego jest handel to również sklepy i miejsca targowe są pod szczególnym nadzorem.

Najbardziej ogólnie:

 • nie kupuj niczego dużego jeśli nie musisz (a zwykle nie musisz) samochodów, domów, telefonów, sprzętu AGD (dziwnym trafem wady ukryte przestaną po czasie być ..ukryte)
 • zrób kopie zapasową swoich danych komputerowych
 • sprawdź rezerwacje
 • uważaj na literówki
 • nie otwieraj firmy, szczególnie handlowej
 • zrób badania kontrolne
 • nie rozpoczynaj ważnych projektów, premier czy kampanii reklamowych
 • nie wnoś pozwów do sądu (no chyba, ze chcesz się bujać latami w sądzie)
 • zaproś audytorów do firmy (nim oni ciebie zaproszą)
 • zrób porządek w szafie i dokumentach
 • wyjdź na spotkanie kilkanaście minut wcześniej, szukanie miejsca parkingowego może zająć więcej czasu, a na drodze (domena Merkurego) może być więcej blokad czy objazdów.
 • Zrób porządek w relacjach – zadzwoń do dawno nie widzianego przyjaciela, wyjaśnij wątpliwości i niedomówienia, bądź bardziej elastyczny w ocenie ludzi i zjawisk.
 • Zbieraj dane do kolejnych projektów
 • Odśwież swoją stronę internetową
 • Uaktualnij swoje dane osobowe, sprawdź ważność certyfikatów i pozwoleń
 • Zadbaj o stałych klientów (programy lojalnościowe, kartki z życzeniami, rabaty) pozyskiwanie nowych klientów może być teraz trudniejsze
 • Wróć do zaniedbanych czy zapomnianych marzeń sprzed lat (jeśli chciałeś zostać strażakiem – to zostań)
 • Nie ufaj swoim zmysłom
 • Uwaga na nałogi, może się odezwać tęsknota za substancja zmieniającą świadomość lub chęć powrotu do złych nawyków
 • Nie zakładaj partii politycznej J

Najtrudniej mają Merkurych czyli osoby z silną obsadą znaku Bliźniąt i Panny. Mający w tych znakach jakieś ważne elementy horoskopu.

Obecnie Merkury cofa się w znaku swojego wygnania – Strzelcu. Podwójnie więc osłabiona jest jego energia, co może się przejawiać poprzez przejaskrawienie swoich cech – nadęty, arogancki sposób wyrażania się czy bezrefleksyjne przekonanie o swojej nieomylności.

Rada Wyroczni na ten cykl:

Tułaczka, Wędrowanie, Podróżnik. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Kluczem do rozwoju jest właśnie ten pierwszy, pozornie niewielki krok. Pamiętaj, że każdej sytuacji doświadczasz tylko na chwilkę. Nie przywiązuj się do sytuacji, bo ona jest najprawdopodobniej tylko na chwilę. realizuj drobne cele. Uczucia mogą być chwilowe, często partnerzy podejmują zbyt pochopne decyzje. Idealny czas na flirt, krótkotrwały romans. Grozi szybkie znudzenie. Heksagram ten mówi o czasie, kiedy czujemy się odcięci od swoich korzeni. Możemy stać się tułaczem, uchodźcą bądź emigrantem. Jednak mamy szanse poznać kawałek świata, choć wejście w nowe otoczenie zawsze z początku bywa trudne. Korzystny kierunek zachodni. Praca sezonowa, częste zmiany miejsca bądź posady. Brak stałej pracy można sobie zrekompensować wszechstronnym doświadczeniem. Praca wymagająca częstych podróży. Dziennikarstwo, lingwistyka. Podróż za chlebem korzystna.”

hex 56

Obecnie Merkury cofa się od 17 listopada do 6 grudnia. Dojdzie do 28° znaku Skorpiona. Warto prześledzić w swoim horoskopie, co też ma nam do zakomunikowania, z jakimi planetami czy obiektami współgra.

W tym okresie Merkury „zrobi” kilka ciekawych aspektów z innymi planetami.

Na początek 26 listopada utworzy się kwadratura Merkurego z Marsem w znaku Ryb. Znaki zmienne – Strzelce, Ryby, Bliźnięta i Panny powinny szczególnie na siebie uważać. Taki układ to wszelkiego rodzaju ustne prowokacje, zaczepki czy awantury. Obie planety są „słabe” a wiec ich przejawienie się może być bardziej nieprzewidywalne. Szczególnie uwaga na tematy zdrowotne. Na marginesie przypomnę, że nasz Pan Premier, Prezes PiS i sama partia PiS są spod znaku Bliźniąt. Warto więc obserwować jak Merkury w retrogradacji przejawia się w praktyce.

27 i 28 listopada Merkury spotka się ze Słońcem i Jowiszem w pierwszej dekadzie znaku Strzelca. To bardzo silny zastrzyk energii, wzmocnienie procesów, kiedy cała uwaga skierowana jest na konkretny temat. Jeśli wiec chcemy pozostać w cieniu, a układ ten rezonuje z naszym horoskopem, to niestety nam się to nie uda.

Podczas retrogradacji Merkurego nasz umysł się cofa, kieruje swoją uwagę do tyłu. Mamy przytłumione zmysły jakby ktoś koło nas włączył szumidło. Pamiętaj więc, że nic nie jest takie, jakie się wydaje, a głównym hasłem na ten czas niech będzie: SPRAWDZAM.

Czego Wam i sobie życzę

Rena

Merkury w retrogradacji w roku 2019

 • Od 5 marca do 28 marca w znaku Ryb
 • Od 8 lipca do 1 sierpnia znak Lwa i Raka
 • Od 31 października do 20 listopada w znaku Skorpiona

Karta Merkurego to Salis Spiritus Alchemical Oracle, a karta 56 to talia Success Cards. 

Jedna uwaga do wpisu “Merkury w retrogradacji czyli …jak działa szumidło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s