Jaki masz temperament, czyli poznaj swój kolor

W astrologii występują cztery żywioły. Ogień, woda, powietrze i ziemia. Każdemu żywiołowi przyporządkowane są trzy znaki zodiaku. W obrębie każdego z żywiołów mamy do czynienia z trzema jakościami – kardynalną (K), stałą (S) i zmienną (Z).

Na podstawie tabeli posadowienia planet i ważnych punktów w horoskopie można wywnioskować, jaki żywioł dominuje bądź jaki jest w niedostatku. Poniżej przykład, w którym brakuje żywiołu ognia – wiersz F (z ang fire), natomiast silnie zaznaczony jest żywioł wody – wiersz W (z ang water) planety i punkty zaznaczone są na niebiesko.

ŻYWIOŁ ZNAKI Temperament
Kolor Dominująca pora roku
Ogień Baran (K), Lew (S), Strzelec (Z) Choleryk czerwony Wiosna
Woda Rak (K), Skorpion (S), Ryby (Z) Melancholik niebieski Lato
Powietrze Bliźnięta (K), Waga (S), Wodnik (Z) Sangwinik żółty Jesień
Ziemia Byk (K), Panna (S), Koziorożec (Z) Flegmatyk zielony Zima

Osoba z dominującym żywiołem ognia – nazwijmy go czerwony to typ leadera. On musi działać, ścigać się z innymi, stale sprawdzać swoje kompetencje. To typ sportowca i fajtera. Buławy, jako kolor w arkanach małych tarota to energia działania, biznesu i rywalizacji.

Wśród osób na stanowiskach kierowniczych najczęściej można znaleźć właśnie czerwonych.

To czerwony pierwszy odpowie na odzew , zainspiruje i pociągnie innych za sobą. Jest pionierem – co jest charakterystyczne dla energii znaku Barana, najpierw robię potem myślę. Przy mocnym zaznaczeniu tego koloru, współpraca nie jest mocną stroną, raczej dominuje i narzuca swoje wizje niż przyjmuje propozycje innych. To osoby bardzo ambitne i kiedy nauczą się korzystać ze swojego czerwonego potencjału wspaniale sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach. Czerwony pragnie być zawsze w centrum wydarzeń, ich działania są zwykle niekonwencjonalne i spontaniczne. To oni wyznaczają nowe trendy i kierunki działań. Są szaleni ale i uroczy, nie sposób się z nimi nudzić.

Przy braku, lub źle aspektowany żywiole ognia, osoby takie mają problemy z decyzyjnością, bywają niepewne i powściągliwe. Łagodność i spokój bardzo pomaga we współżyciu z innymi ludźmi, a swoje potrzeby ograniczają do minimum. Osoby o typie cholerycznym szybko się nudzą i popadają w zniecierpliwienie. Jeśli tego koloru mają mało bywają bardziej cierpliwe i konsekwentne.

Na zrekompensowanie braku lub nadmiaru energii żywiołu ognia są odpowiednie ćwiczenia fizyczne i dieta, ponieważ charakterystyczne są problemy ze „spalaniem” nadmiaru kalorii.

Osoby z dominującym żywiołem wody to niebiescy. To czuciowcy, osoby wrażliwe i kierujące się w działaniu przede wszystkim intuicją. Wśród niebieskich najczęściej występują perfekcjoniści. To czerwony działa zdecydowanie, niebieski natomiast musi wszystko powoli i dokładnie sprawdzić i przemyśleć. Niebiescy nie wykonują gwałtownych ruchów, nie gestykulują tak jak żółci, przez co uchodzą za osoby opanowane i wyważone. Do każdej decyzji podchodzą z niebywałą ostrożności i w sposób bardzo konwencjonalny. Dla niebieskich zmiany nie są sytuacją komfortową, staja się wtedy drażliwi i nieprzewidywalni. Niebiescy bywają obrażalscy i nieustępliwi.

Niebiescy doskonale czują się na łonie rodziny, są wspaniałymi rodzicami, opiekunami i mediatorami. Melancholik ma nienasycony głód wiedzy, jest kreatywny, jego umysł ma tendencje do pracy w nadgodzinach, po prostu stale o niej myśli, zastanawia się nad tym co zrobił dobrze albo źle. Jest mistrzem w szukaniu dziury w całym. W pracy to oni powinni zajmować się mediacją w trudnych sprawach ale i przy swoim perfekcjonizmie i systematyczności świetnie mogą się sprawdzać przy budowaniu procedur, jak i nadzorowaniu przestrzegania ustalonych reguł. Kiedy w horoskopie jest za mało niebieskiego koloru lub jest niekorzystnie aspektowany, perfekcjonizm staje się obsesją. Osoby z mało zaznaczonym żywiołem wody bywają mało empatyczne i współczujące. W sposób niezwykle zapiekły obstają przy swoim zdaniu, bywają uparte i zadufane w sobie. W przeciwieństwie do uważnych niebieskich, brak tego koloru powoduje nie zwracanie uwagi na szczegóły. Często zachowuje się jak dziecko, któremu odebrano zabawki. Jest samowolny i kapryśny. Osoby z niedoborem żywiołu wody trudno budują trwałe i głębokie relacje z innymi ludźmi. Są chłodne, zdystansowane i powierzchowne.

Na poziomie fizycznym, przy trudnych układach warto zadbać o częste oczyszczanie organizmu jako, że brak żywiołu wody może powodować zastoje i blokady. Co może być efektem toksycznego działania produktów przemiany materii.

Dominujący żywioł powietrza w horoskopie mają żółci sangwinicy. Żółty to świetny rzecznik prasowy, wszystko wie, wszystkich zna i ma swoje zdanie na każdy temat. Wszystko u nich musi przejść przez filtr rozumu. Są wspaniałymi kompanami, mają niezwykłe poczucie humoru, potrafią rozbawić każdego. Żółtego śmiało można polecić jako kompana w podróży. Możemy być pewni, że nie będziemy się nudzić, zawsze znajdzie temat do rozmowy. Entuzjazm żółtego sprawia, że łatwo pociąga za sobą innych i przekonuje z wdziękiem do swoich idei. Tryska energią i pomysłami nie wiadomo skąd bierze pokłady optymizmu. Sangwinik pracuje słowem, z takim temperamentem mamy najwięcej tłumaczy, dziennikarzy, komików i aktorów. Żółci jednak nie zwracają uwagi na szczegóły, są powierzchowni i niekonsekwentni. Wiele spraw zaczynają z charakterystycznym dla nich entuzjazmem,. natomiast niewiele z nich kończą. Przy zbyt silnym obsadzeniu żywiołu powietrza, osoba taka postrzegana jest jak wieczne dziecko, niedojrzała i niezdyscyplinowana.

Sangwinicy nie potrafią być sami. Potrzebują słuchacza aby czuć się zaspokojonym. Żółci z jednej strony uwielbiają towarzystwo, jednak nie potrafią być stali w relacja, ciągle potrzebują stymulacji intelektualnej i uznania dla własnego poziomu wiedzy. To typ nastawiony raczej na „nadawanie” a nie na „odbiór”. Nie nadaje się na księgowego, wszelkiego rodzaju słupki i wykresy analizuje powierzchownie i po łebkach. Osobom z mocno zaznaczonym żywiołem powietrza trudno jest utrzymać monogamiczny związek, zwykle to on jest inicjatorem zmian. Nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie jest również niewolnikiem czasu, często się spóźnia, chcąc być w kilku miejscach w jednym czasie. Na pewno jeden z żółtych wymyślił ..Internet. Żółci są najbardziej ze wszystkich innych żywiołów narażeni na wyczerpanie umysłowe. Ich układ nerwowy pracuje na najwyższych obrotach i zdaje się nigdy nie odpoczywać. Dlatego powinni co jakiś czas pomyśleć o medytacji i wyciszaniu, najlepiej z dala od ludzi i przecinania się szlaków komunikacyjnych.

Przy mocno obsadzonym żywiole ziemi mamy do czynienia z – zielonymi. To flegmatycy, którzy stoją mocno na ziemi. Zielony jest stabilny i cierpliwy. To typ rozważny, a nie romantyczny. To typowy „wykonawca” przestrzegający wyznaczonych reguł, przepisów i procedur. Mijając zielonego na korytarzu, możemy być pewni, że przez wiele lat będzie używał dokładnie takiego samego zwrotu w powitaniu, zachowując identyczną intonację. Zielony jest fantastycznym przyjacielem, jego spokój i przewidywalność sprawia, że jest łatwy we współżyciu i ma zawsze koło siebie grono oddanych mu osób. Zielony jest świetnym administratorem. Przypilnuje dobytku, znajdzie błędy, jednocześnie z niezwykłą cierpliwością będzie oczekiwać na słowa uznania i pochwały. Nie znaczy to jednak, że flegmatyczny ziemski zielony będzie swobodnie płynął z prądem życia. Co to, to nie. O zielonym można powiedzieć, że ma żelazną wolę. Jeśli do czego dąży to można być pewnym, że ten cel osiągnie. Zwykle jest to cel jak najbardziej namacalny. Bo zieloni to konkret, potrzeba zakorzenienia się, to pragnienie doświadczeń na poziomie fizycznym. Jeśli zielony czegoś nie dotknie, nie zobaczy to znaczy że to coś nie istnieje, jest za mało rzeczywiste. Sarkazm i cynizm jest znamienny przy zbyt słabo lub niekorzystnie obsadzonym żywiole ziemi. W ten sposób rekompensowany jest brak poczucia bezpieczeństwa i entuzjazmu. Zbyt mocne zaznaczenie żywiołu ziemi może powodować swego rodzaju ociężałość mentalną, bark lekkości w działaniu, usilne trzymanie się określonych zasad, nawet jeśli są one nie życiowe. Robi się bojaźliwy i samolubny. Skupia się wyłącznie na swoich korzyściach. Jeśli żywioł ziemi jest z kolei zbyt mało akcentowany, zielony ma tendencję do bujania w obłokach. Jednak jego postawa staje się bardziej elastyczna i aktywna. Nie gasi już tak bardzo entuzjazmu innych, co jest charakterystyczne dla silnie obsadzonej ziemi. Dlatego też osoba taka nie bardzo nadaje się do pracy np. w agencjach reklamowych, gdzie cenione są najbardziej nawet szalone pomysły. Zielony nie przepada również za pracą pod presją. W relacjach partnerskich „trudny” zielony jest mistrzem w mówieniu „a nie mówiłem że tak będzie”. Zieloni dla zachowania wewnętrznej równowagi powinni prowadzić regularny tryb życia. Łagodna dieta, umiarkowany wysiłek fizyczny i kontakt z przyrodą zapewnią zielonym wewnętrzną harmonię poczucie stabilności.

R.

Reklamy

13 uwag do wpisu “Jaki masz temperament, czyli poznaj swój kolor

 1. Reniu, znakomite odniesienie do zajęć, w których mogą się realizować poszczególne „kolory” 🙂

  Ja, kobieta żółta, w ziemi tylko Pluton. Ale jakoś mocno stąpam po ziemi biznesu, mimo że z głową w chmurach pomysłów:)
  Co mi tam tak stabilizuje tę skuteczność? Znasz mój horoskop, tabelka wyświetla się w Uranii,ale dla mnie to „czeski film”.

  1. Witaj Grażynko
   U Ciebie wygląda to tak:
   Powietrze 50 %
   Woda 24 %
   Ogień 21 %
   Ziemia 5 %
   „Dobry” inspirujący wpływ żółtego, intuicyjnie oddziałujący niebieski, dodający aktywności czerwony. U Ciebie na dodatek czerwieni dodaje również obsadzenie naturalnego domu Barana. Masz silnie obsadzony pierwszy dom.
   Mało ziemi, daje swego rodzaju wylewność i aktywność. Jesteśmy przyzwyczajeni, że jak czegoś „nie ma” tośmy ..wybrakowani 😉 to nie do końca tak. Jeśli żywioł ziemi dominuje możemy być mało ..elastyczni. A Twoja aktywność nie jest w żaden sposób blokowana i stąd u Ciebie tyle energii. Przy mało obsadzonej ziemi natura człowieka może stać się nieco ..niespokojna, ale ..jeśli uda się tą cechę przekuć w zaletę, może z tego wyniknąć tylko wiele dobrego.
   pozdrawiam ciepło
   Rena

 2. Reniu, dzięki:)

  Mnie tam kiedyś bruździł Mars w aspekcie z Neptunem, ale Wojtek mi powiedział, że ten silnie obsadzony Asc wymaga dużej aktywności.

  No to ją ukierunkowałam, jestem aktywna za 10 osób i pamiętam też o relaksie i medytacji i życie prowadzę spełnione 🙂
  A oprócz tego lubię się od czasu do czasu po prostu fizycznie zmordować przy porządkach.

  1. Fakt, Mars z Neptunem zwykle powoduje coś na kształt ..rozpływania się energii. No chyba że się jest jak Michael Phelbs 😉
   R.

 3. Witaj Reniu !

  Mam na imię Zosia. Miło mi Cie poznać dzięki Grażynce!
  Podałam Jej swoje dane i poprosiłam o rozszyfrowanie.
  Odesłała mnie 🙂 do Twojego bloga z propozycją zapoznania się z opisem koloru niebieskiego,
  co też uczyniłam.
  W zdumienie mnie wprawiło, określenie mojego temperamentu. Bardzo dawno temu robiłam sobie test
  osobowości w oparciu o publikację „Osobowość Plus”.

  Wyszło, że mam osobowość perfekcyjnego melancholika,
  co potwierdza się z Twoim opisem koloru niebieskiego.
  Podzielę się z Tobą informacją, że z testu wynikało,
  że powinnam popracować nad swoimi słabymi stronami.

  I trochę to trwało (kilka lat) 🙂
  Pomyślałam sobie, żeby sprawdzić ” na nowo” jaka ta moja osobowość jest po ciężkiej pracy nad osobistym rozwojem.
  Zrobiłam znowu test i wpadłam w zdumienie, bo test
  wykazał, że moja osobowość się nie zmieniła…I wtedy
  wpadł mi w ręce tekst (dzisiaj nie pamiętam źródła)
  z którego dowiedziałam się, że w momencie narodzin
  mamy zapisane w naszych kodach …?

  Dzisiaj uświadomiłam sobie, że w oparciu o Naukę
  J.Chrystusa może to mieć związek z naszymi „talentami”. Jeżeli je odkryjemy, będziemy je rozwijać, możemy w życiu wiele osiągnąć…

  Jeżeli chodzi o astrologię to zawsze ciągnęło mnie
  aby poznawać i zgłębiać te tajemnice ale na „ciągotach” to zgłębianie wiedzy się kończyło 🙂

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, że mogłam skorzystać z Twojego bloga by o tym poczytać.
  Będę miała o czym rozmyślać…

  Dobranoc! Cudownie kolorowych snów życzę *****
  Zosia

 4. Reniu!

  Dzięki Wielkie za „mapę nieba”.
  Zaglądnęłam na Twojego bloga i poczytałam, co to może znaczyć w moim przypadku 🙂
  Zastanawiam się dlaczego nie mam ani grama ziemi
  na mojej mapie?
  Pozdrawiam GORĄCO !!!
  Zosia

  1. Zosiu
   Znaki, które należą do żywiołu ziemi to Byk, Panna i Koziorożec.
   U Ciebie w momencie urodzenia nie znajdowała się w nich żadna planeta ani ważny punkt horoskopu.
   W znakach żywiołu wody – Rak, Skorpion i Ryby
   masz 59,2 % obsady – Słońce, Wenus, Medium Coeli, Mars, Saturn, Ascendent
   w znakach żywiołu powietrza Bliźnięta, Waga i Wodnik
   masz 28,6 % obsady – Księżyc, Uran, Jowisz, Neptun, Węzeł płn
   W znakach żywiołu ognia Baran, Lew i Strzelec
   masz 12,2% obsadzenia – Merkury, Pluton
   Wbrew pozorom brak żywiołu ziemi może pomóc w postrzeganiu świata bez granic, jakie stwarza żywioł ziemi.
   Z jednej strony można odczuwać brak satysfakcji między innymi w pracy zawodowej, trudno się znaleźć w świecie materialnym, z drugiej strony warto korzystać z niezmierzonych zasobów własnej wyobraźni, która nie zna granic 😉
   pozdrawiam
   Rena

 5. Z kolei moj znak zodiaku to panna a czuję się zdecydowanie czerwonym kolorem. Mój mąż to też panna i u niego zielony się zgadza na sto procent 🙂

  1. W horoskopie mamy do wyboru nie tylko Słońce w znakach, to dość skomplikowane połączenie planet, znaków i czułych punktów. Być może u Was dominują różne żywioły dlatego i temperamenty się różnią. Ale to chyba dobrze 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s