Czy Księżyc ma wpływ na pogodę ?

Przeglądałam niedawno egzemplarze Kalendarza Astrologicznego w opracowaniu Fr. Prengla sprzed wojnia.

Fascynująca i często, jakże aktualna lektura. Za każdym razem kiedy do nich wracam odnajduje coś nowego. Astrologia jest jak wino im starsza tym lepsza, być może dlatego od nadmiaru inspiracji często mi szumi w głowie;)

Kalendarze, wydawane były w latach 1929 r do 1939 r.

W Kalendarzu z 1932 roku, natknęłam się na artykuł, który wydał mi się niezwykle aktualny zwłaszcza w świetle powodzi, która nawiedziła nasz kraj tego roku.

W artykule Pt. „Z dziedziny przepowiadania pogody” autor, Franciszek Prengel zastanawia się nad związkiem człowieka z naturą. W jakim stopniu ówczesna wiedza mogła być pomocna przy badaniu zjawisk pogodowych.

„1. Główna faza w postaci nowiu wywiera często pewien wpływ na całe 4 tygodnie aż do następnego nowiu.

2. Im bliżej zmiana faz, szczególnie pierwszej i ostatniej kwadry, północy, a więc w godz. od 22—2 (10 wiecz. do 2 rano), tem pogodniej bywa w następujące 7 dni.

3. Im bliżej zmiana księżyca przypada południa, a więc w godzinach od 10—14 (10 rano do 2 po południu), tem gorsza bywa pogoda w następne 7 dni.

4. Zmiana pogody może też już nastąpić 1—2dni przed wzgl. po ścisłej fazie księżyca.

5. Kierunek wiatrów odgrywa wielką rolę i należy bacznie śledzić, jaki wiatr wieje podczas ścisłej zmiany księżyca.

6. Powyższe reguły częściowo lub całkowicie zatracają swój charakter podczas działania większych konstelacyj planetarnych.

7. Kto posiada barometr (przyrząd do mierzenia ciśnienia powietrza), niech w połączeniu z powyższą tabelą posługuje się jeszcze niżej podanemi wskazówkami.

Reguły dokładnego przewidywania pogody za pomocą barometru.Podnoszący się barometr. Szybko podnoszący się barometr wskazuje na pogodę niestałą. Wolno podnoszący się barometr zapowiada ustalenie się pogody.” „Podnoszący się przy chłodnem suchem powietrzu zapowiada wiatr z północy. Po deszczu następuje polepszenie się stanu pogody. Podnoszący się przy wilgotnem powietrzu i niskiej temperaturze zapowiada wiatr i deszcz z północy. Podnoszący się przy wietrze południowym wróży piękną pogodę. Nieruchomy barometr wskazuje na trwałą piękną pogodę. Spadający barometr. Szybko spadający zapowiada pogodę wietrzną lub burzliwą. Szybko spadający przy wietrze zachodnim zapowiada burze z północy. Spadający przy wietrze północnym wskazuje latem na deszcz i grad a zimą na śnieg. Spadający przy wilgotnem powietrzu i parnym upale wskazuje na wiatr i deszcz z kierunku południowego. Spadający zimą przy suchem i zimnem powietrzu zapowiada śnieg. Spadający po przyjemnej, ciepłej pogodzie i ciszy zapowiada deszcz i porywiste wiatry.”

W tymże samym kalendarzu Astrologicznym z 1932 roku umieszczony został list

(…) który wydawca kalendarza otrzymał od p. J . D . z Woźnicza, kolo Tarnowa, wskazuje, jak paląca jest dla rolnictwa kwestja długoterminowych prognoz pogody. Wobec tego uprasza się osoby zainteresowane uruchomieniem specjalnej stacji astro-meteorologicznej, uposażonej również w nowoczesne przyrządy meteorologiczne, a wydającej regularne komunikaty z dlugoterminowemi przepowiedniami pogody, o zwrócenie się pod adresem: Fr. A. Prengel, Bydgoszcz, Kościelna 1, m. 4.

„W sprawie uruchomienia w Polsce stacji astro-meteorologicznej. „Nie wiem, jakie stanowisko zajmie Szan. Pan  (to do Prengla ) w tej sprawie, o której będę pisał i nie wiem, jaki stosunek łączy Szan. Pana z Państwowym Instytutem Meteorologicznym w Warszawie, jednak niniejszem komunikuję, że opracowałem dzieło o opłacalności produkcji rolnej, w którem to jest zaznaczona odpowiedź Szan. Pana i w którem to dziele nawołuję właścicieli gospodarstw folwarcznych, aby się dobrowolnie opodat­kowali po kilkadziesięciu groszy z morgi, ale to wszyscy bez wyjątku w Polsce, na założenie i urządzenie jednej lub kilku, zależnie od potrzeby, stacyj astro-meteoro-logicznych, któreby określały, podobnie jak stacja berlińska, ze ścisłością conajmniej 95% stan pogody na dłuższy okres czasu.”

(…) Pieniądze na ratunek zawsze ludzie znajdą. Jak ktoś chory, to pożyczy, gdy nie ma, a doktora wezwie, bo wie, że mu pomoże. Tak i tutaj rzecz się ma ze stacją astro-meteorologiczną. Rolnictwo ponosi rok rocznie ogromne szkody, tylko z racji, że nie przewidzi już na trzeci dzień stanu pogody i nie może z tego powodu robót zastosować i ułożyć odpowiednio, a zawsze idzie po omacku(…).

(…)Jeżeli niema przyrządów, to trzeba sprowadzić, jeśli niema ludzi, posłać na naukę (!). Pieniądze na to zawsze się znajdą, bo to jest postęp, bez którego egzystować na świecie się nie da, a przynajmniej w Europie.(…)

z pozdrowieniami

Rena

A dla wszystkich, którzy są zainteresowani śledzeniem faz księżyca polecam kilka stron  http://www.fazaksiezyca.pl/aktualna,faza,ksiezyca.html lub aktywny kalendarz księżycowy http://www.astrologie-info.com/ z zaznaczeniem okresów, kiedy najlepiej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, również z zastosowaniem Efektywnych Mikroorganizmów o tym art. tutaj: https://renatarot.wordpress.com/2010/04/18/efektywne-mikroorganizmy/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s