Horoskop, co to takiego …

Horoskop jest wykresem, na którym przedstawione zostało położenie planet jak również innych ważnych punktów, na niebie w momencie naszego urodzenia. Na tej podstawie w kosmogramie określane jest, w jaki sposób energia Planet przejawia się w rozmaitych aspektach i dziedzinach życia. W sposób symboliczny określając potencjał i kierunek rozwoju, zarówno człowieka jak i wydarzeń czy przedsięwzięć, które mają miejsce w określonym czasie. Kluczem do zrozumienia drogi naszego życia, kiedy patrzymy zarówno wstecz jak i w przyszłość, jest nasza osobowość i dominujące w niej kierunki rozwoju. Nie jesteśmy w żaden sposób uzależnieni od gwiazd. Wszystko to co niektórzy nazywają losem, czy karmą, ma zaczątek w nas samych. Zodiak podpowiada nam, w jaki sposób korzystamy z danej nam energii. Inną ekspresją przy zmaganiach z rzeczywistością wykaże się Baran, a inaczej np. Bliźniak. Jednak przy badaniu horoskopów nie bierze się pod uwagę tylko położenia Słońca (co jest charakterystyczne w przypadku horoskopów gazetowych) ale całą mozaikę połączeń i położenia planet, aspektów między nimi, czułych punktów horoskopu i obszarów, zwanych domami, które pokazują tło ich działania. Działania planet układu słonecznego manifestują się u człowieka jako fundamentalne, często nieświadome funkcje psychologiczne.

Słońce

Słońce w horoskopie uosabia uświadomiona naturę człowieka, główny temat jego życia i własnych dążeń. Jego położenie w znakach zodiaku jest jednym z najważniejszych elementów w horoskopie. Symbolizuje drogę i cel, oraz to, o co tak naprawdę „ w życiu chodzi”. Słońce jest źródłem siły życiowej, aktywnej i twórczej, pozostałe planety są „ośrodkami” przetwarzania i specjalizacji tej siły. Pozycja Słońca w horoskopie wskazuje zwykle na tę dziedzinę życia, w której chcielibyśmy „błyszczeć”.

Księżyc

Jak w przypadku Słońca można zadawać sobie pytanie „jaki jestem z natury” tak w przypadku Księżyca można mówić raczej o usposobieniu człowieka. O nieuświadomionej energii czy działaniu instynktownemu. Położenie Księżyca w horoskopie mówi nam również o umiejętnościach w nawiązywaniu kontaktów, pragnieniu bliskości czy o emocjonalnej potrzebie bezpieczeństwa. Uosabia naturę żeńską w horoskopie, a co za tym idzie nasze związki z matką. Księżyc symbolizuje duszę, świat uczuć, relacje instynktowne i to, co nieuświadomione.

Merkury

Merkury w znakach pokazuje nam, w jaki sposób komunikujemy się ze światem. Jak wygląda wymiana myśli i poglądów. Jednym słowem określa nasze zdolności intelektualne. Jako starożytny „posłaniec Bogów”, Merkury reprezentuje bystrość i aktywność umysłu, a jako planeta neutralna przejawia cechy znaku, w którym się znajduje. Planeta ta jest również pośrednikiem pomiędzy tym co świadome, a tym co nieświadome. Sposób jej oddziaływania polega na zrozumieniu obrazów nieświadomości. Wyraża się również w horoskopie w postaci zdolności do nauki, ciekawości w poznawaniu świata.

Wenus

Zwana planetą miłości, w horoskopie wraz z Księżycem uosabia zasadę żeńską. Jej położenie mówi nam o miłości, harmonii, potrzebie opieki czy przyjaźni. Również za zamiłowanie do piękna, uzdolnienia artystyczne oraz doznania zmysłowe. Planeta ta położona w danym znaku wskazuje na sposób wyrażania uczuć. Wenus jako planeta finansów i poczucia bezpieczeństwa, wskazuje na stan posiadania i nasz stosunek do pieniędzy. Związki Wenus w horoskopie mężczyzny, wskazują kierunek wyboru partnerki życiowej, natomiast u kobiety wskazują na charakter związku.

Mars

Wspólnie ze Słońcem, Mars w horoskopie znamionuje energie męską. Położenie Marsa wskazuje, w jaki sposób wyrażane są uczucia i emocje. Dodaje on energii i siły przebicia, niezbędnej do walki z przeciwnościami losu. Położenie Marsa w horoskopie wskazuje na tę dziedzinę życia, w którą wkładamy najwięcej energii. W horoskopie kobiety Mars uosabia jej ideał mężczyzny. Planeta ta odzwierciedla siłę woli, podboje, wytrzymałość, a także pewna prostolinijność w postępowaniu. Dzięki jej położeniu potrafimy ocenić w jaki sposób, spontanicznie reagujemy na zagrożenie.

Jowisz

Planeta ta przez starożytnych nazywana „wielkim szczęściem” odpowiada w horoskopie przede wszystkim za szeroko pojętą ekspansję, przyrost, przybywanie czyli siły wzrostu. Jowisz w horoskopie sprzyja pomyślności, szczęściu i dobrobytowi. Odpowiada również za samorozwój i poszerzanie horyzontów poprzez np. dążenia do uzyskania wiedzy czy zamiłowanie do podróży. Reprezentuje powodzenie, entuzjazm i szczęście we wszystkich poczynaniach. Negatywnie aspektowany Jowisz może wskazywać na przerost ambicji i dążenia do władzy za wszelką cenę.

Saturn

Saturn w horoskopie wskazuje na ograniczenia w określonej dziedzinie życia, w zależności od położenia w horoskopie. Planeta ta obdarza właściciela wytrzymałością i konsekwencją w działaniu. Dzięki położeniu Saturna jesteśmy w stanie doskonalić swój charakter poprzez ciągłe wystawianie go na próby. Poprzez restrykcje, zdroworozsądkowe wymagania i dyscyplinę dostajemy tzw. „lekcję życia”. Jego pozycja w znaku mówi o rodzaju pracy i karierze zawodowej. Saturn w horoskopie wskazuje na tę dziedzinę życia, w której właściciel odczuwa największy brak poczucia bezpieczeństwa. Saturn, jako władca czasu troszczy się również o to aby wszystko miało swój początek i koniec. Dlatego też odpowiada za wszystkie rozstania i pożegnania, Jest też w horoskopie odzwierciedleniem naszego sumienia. Widoczny na zdjęciach pierścień wokół Saturna jest symbolem ograniczenia – czyli działanie poprzez samokontrolę, wprowadzanie dyscypliny wewnętrznej i zewnętrznej.

Uran

Uran jest planetą pokoleniową. W jednym znaku przebywa ok. 7 lat, a cały zodiak przemierza w ciągu 84 lat. Dlatego też jego działanie jest charakterystyczne dla całego pokolenia, a jego znaczenie dla właściciela horoskopu przejawia się poprzez aspekty, które tworzy z innymi planetami. Jest planetą wolności i indywidualności. Energia tej planety uosabia to, co w człowieku oryginalne, znamionuje zaskakujące zmiany, daje niekonwencjonalne pomysły. Jak również nagłe przełomy życiowe. W horoskopie położenie Urana wskazuje nam tę dziedzinę życia, w której chcemy zdziałać coś oryginalnego. Pozytywnie aspektowany daje niekonwencjonalne zachowania i pomysły, aktywność oraz niezwykłą wyobraźnię. Osoby z silnie naznaczonym Uranem w horoskopie wykazują niezwykłe zdolności do różnego rodzaju nowinek technicznych, a często przejawiają też zdolności przewidywania przyszłych zdarzeń. Uran negatywnie aspektowany wzmaga ekscentryczne zachowania, szokujące otoczenie zapędy dyktatorskie i fanatyzm.

Neptun

Jest również planeta pokoleniową. W jednym znaku przebywa ok. 14 lat, a cały zodiak przemierza w ciągu ok. 165 lat. Neptun nakłada „mgłę” przesłaniającą wszelkie granice, nadając właścicielowi horoskopu duchowy idealizm, zacierając jednocześnie blokady wewnętrzne. Silnie uwidoczniony Neptun daje zdolności mistyczne i możliwość odczuwania doznań poza zmysłowych. Określa również zdolności twórcze, medialność, jest patronem min twórców i aktorów. Wskazuje na tę dziedzinę życia, w których mamy tendencję do zwodzenia siebie i innych i do szukania idealizmu. Położenie neptuna ma też związek z uzależnieniami; palenie papierosów, picie alkoholu oraz z wchodzeniem w stany hipnotyczne i jasnowidzenie.

Pluton

W jednym znaku przebywa od 13 do 31 lat, średnio 21 lat, a cały zodiak przemierza 248 lat. Jest więc kolejna planetą pokoleniową. Energia Plutona jest silną energią transformacji, regeneracji i nowego początku. Uosabia silne moce psychiczne, olbrzymi potencjał twórczy, dążenie do radykalnej przemiany siebie. Jednocześnie w złym położeniu nasila działania destrukcyjne, despotyczne czy nawet obsesyjne. Pluton reprezentuje elementy naszej natury głęboko skrywane, będące niejednokrotnie źródłem problemów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s